Tulosrajat 2026
Aikuiset
Kivääri
| Laji | MCS 2026 | MQS 2026 | Uusilla säännöillä ammuttaessa |
|---|
| 10 m ilmakivääri, miehet | 628,2 | 629,4 | -1 |
| 50 m pienoiskivääri 3×20, miehet | 586 | 587 | -1 |
| 50 m pienoiskivääri, makuu, miehet | 622,9 | 624,2 | |
| 10 m ilmakivääri, naiset | 628,8 | 630,2 | -1 |
| 50 m pienoiskivääri 3×20, naiset | 584 | 586 | -1 |
| 50 m pienoiskivääri, makuu, naiset | 622,9 | 623,8 | |
Pistooli
| Laji | MCS 2026 | MQS 2026 |
|---|
| 10 m ilmapistooli, miehet | 577 | 580 |
| 25 m Rapid Fire Pistol Men | 576 | 582 |
| 50 m Pistol Open | 538 | 550 |
| 25 m Standard Pistol | 563 | 567 |
| 25 m Centrefire Pistol | 575 | 580 |
| 10 m ilmapistooli, naiset | 571 | 575 |
| 25 m Pistol Women | 578 | 582 |
Haulikko
| Laji | MCS 2026 | MQS 2026 |
|---|
| Trap 125, miehet | 119 | 121 |
| Skeet 125, miehet | 120 | 122 |
| Trap 125, naiset | 114 | 117 |
| Skeet 125, naiset | 115 | 118 |
Nuoret
Kivääri
| Laji | MCS 2026 | MQS 2026 | Uusilla säännöillä ammuttaessa |
|---|
| 10 m ilmakivääri, pojat | 623,3 | 624,9 | -1 |
| 50 m pienoiskivääri 3×20, pojat | 578 | 582 | -1 |
| 50 m pienoiskivääri, makuu, pojat | 616,8 | 620,2 | |
| 10 m ilmakivääri, tytöt | 626,2 | 627,5 | -1 |
| 50 m pienoiskivääri 3×20, tytöt | 581 | 584 | -1 |
| 50 m pienoiskivääri, makuu, tytöt | 618,2 | 620,8 | |
Pistooli
| Laji | MCS 2026 | MQS 2026 |
|---|
| 10 m ilmapistooli, pojat | 567 | 571 |
| 25 m Rapid Fire Pistol Junior Men | 561 | 571 |
| 50 m Pistol Open | 530 | 540 |
| 25 m Sport Pistol Junior Men | 566 | 573 |
| 25 m Standard Pistol Junior Men | 553 | 560 |
| 10 m Air Pistol Junior Women | 562 | 567 |
| 25 m Pistol Junior Women | 566 | 571 |
| 50 m Pistol Open | 520 | 530 |
| 25 m Standard Pistol Junior Women | 536 | 549 |
Haulikko
| Laji | MCS 2026 | MQS 2026 |
|---|
| Trap 125, pojat | 114 | 117 |
| Skeet 125, pojat | 115 | 118 |
| Trap 125, tytöt | 105 | 110 |
| Skeet 125, tytöt | 107 | 111 |
U16/U18 tulosrajat
Haulikko- ja ilma-aselajien U16- ja U18-sarjojen tulosrajat.
Skeet
| Sarja | MQS | MCS |
|---|
| Pojat | 67 / 111 | 61 / 101 |
| Tytöt | 57 / 95 | 50 / 83 |
Trap
| Sarja | MQS | MCS |
|---|
| Pojat | 66 / 110 | 64 / 106 |
| Tytöt | 59 / 98 | 50 / 83 |
U18 10 m kivääri
| Sarja | MQS | MCS | Uusilla säännöillä |
|---|
| Pojat | 412,8 / 619,2 | 408,6 / 612,9 | -1 |
| Tytöt | 415,3 / 622,9 | 414,4 / 621,6 | -1 |
U16 10 m kivääri
| Sarja | MQS | MCS | Uusilla säännöillä |
|---|
| Pojat | 410,4 / 615,6 | 404,4 / 606,6 | -1 |
| Tytöt | 410,8 / 615,7 | 407,5 / 611,3 | -1 |
U18 10 m pistooli
| Sarja | MQS | MCS |
|---|
| Pojat | 376 / 564 | 372 / 558 |
| Tytöt | 372 / 558 | 365 / 547 |
U16 10 m pistooli
| Sarja | MQS | MCS |
|---|
| Pojat | 368 / 552 | 363 / 544 |
| Tytöt | 368 / 552 | 361 / 542 |
Liikkuva maali
Aikuiset
| Laji | MCS |
|---|
| 50 m 30+30 miehet | 582 |
| 50 m 40 laukauksen mix, miehet | 384 |
| 10 m 30+30 miehet | 567 |
| 10 m 40 laukauksen sekajuoksut, miehet | 373 |
| 50 m 30+30 naiset | 560 |
| 50 m 40 laukauksen sekajuoksut, naiset | 370 |
| 10 m 30+30 naiset | 550 |
| 10 m 40 laukauksen sekajuoksut, naiset | 365 |
Nuoret
| Laji | MCS |
|---|
| 50 m 30+30 pojat | 570 |
| 50 m 40 sekajuoksut, pojat | 374 |
| 10 m 30+30 pojat | 550 |
| 10 m 40 sekajuoksut, pojat | 365 |
| 10 m 30+30 tytöt | 530 |
| 10 m 40 sekajuoksut, tytöt | 355 |
| 50 m 30+30 tytöt | 545 |
| 50 m 40 sekajuoksut, tytöt | 365 |
Paralajit
Kivääri ja pistooli
| Laji | MCS | MQS |
|---|
| R3 | 630,1 | 631,7 |
| R2 | 605,5 | 614,2 |
| R4 | 624,9 | 628,1 |
| R5 | 631,5 | 634,2 |
| R6 | 613,8 | 616,7 |
| R9 | 615 | 619,2 |
| P1 | 551 | 559 |
| P2 | 530 | 557 |
| P3 | 544 | 557 |
Para-Trap
| Laji | MCS | MQS |
|---|
| PT1 | 94 | 97 |
| PT2 | 105 | 109 |
| PT3 | 100 | 103 |